Uzaktan Eğitimde 3 Hafta

2020 Ocağından beri okula gitmediğim için uzaktan eğitimi daha önce deneyimleme şansım olmamıştı. Ve okulum başladığından itibaren yaklaşık 1 aydır bu süreci ucundan da olsa deneyimledim. Yazımda sizlerle hem uzaktan eğitim hem de bölümümdeki ilk 3 haftadaki deneyimlerimi paylaşacağım.

Okulum uzaktan eğitimi Microsoft Teams programı üzerinden gerçekleştirmeye çalışıyor. Teams uygulaması Zoom’a benzer bir uygulama ve şimdiye kadar da gayet iyi işler çıkarttı. Uzaktan eğitimin avantajlarına gelecek olursak; öğretmenlerimiz dersleri slaytlar eşliğinde anlatıyor ve dersimizi kaydediyorlar. Bu sayede bizlerin ders tekrarını izleme şansı oluyor. Başka bir avantaj ise ulaşım süresinin neredeyse 0’a yakın olması. Çünkü tek yapmamız gereken şey bilgisayarı açtıktan sonra uygulamadaki dersinize giriş yapmanız. Gelelim neden uzaktan eğitim büyük bir sorun; Anlamıyoruz. Ne öğretmenlerimiz karşısında bir öğrenci göremediği için bizimle düzgün bir bağlantı kuramıyor ne de biz derse olan dikkatimizi uzun bir süre tutamıyoruz. Bu problem bizim ders tekrarlarını izlememize yol açıyor ancak ders tekrarı izlerken sanki ek derse girmiş gibi hissediyoruz ki bu durum hem bizi yoruyor hem de anladığımızın garantisi yine yok.

Bölümümün ilk dönemindeki derslerimiz; Genel Matematik, Genel Kimya, Genel Fizik, Türk Dili, Profesyonel İngilizce, Malzeme Bilimi ve Teknik Resim olmak üzere toplam 7 tane. Lisedeki matematik, fizik ve kimya bilgilerimi hatırlamaya çalışmak, ki dersleri en son 1 sene önce aldığımı göz önünde bulundurursak, bu derslerin geçtiğimiz 3 haftada beni pek eğlendirmediğini rahatlıkla söyleyebilirim. Ancak ilgimi çeken dersler de olmadı değil; lisede de sevdiğim İngilizce ve malzeme vardı. Bütün bu derslerin yanında teknik resim ve Türk dili konusunda tamamı ile nötr durumdayım.

Özet olarak üniversitedeki ilk dönemin uzaktan olması ben ve diğer arkadaşlarım için avantajlı olduğunu söylemek doğru olmaz. Ama her zaman olduğu gibi umudumu hiçbir zaman kaybetmiyorum. Çünkü ben bu günlerin de geçeceğini biliyorum.

Kendinize iyi bakın, sonraki yazılarımda görüşürüz.

%d blogcu bunu beğendi: