Verimliliğin Efendisi

Dünyamız 1760-1840 yılları arasında çok önemli bir olaya tanıklık etti: Sanayi Devrimi. Sanayi Devrimi, kol gücüne dayalı üretimden makine gücüne dayalı üretime geçiş yaptığımızı bize söylüyordu. Dünyamızın yaşadığı bu devrim Endüstri Mühendisliğinin doğuşuna yol açtı. Peki nedir bu Endüstri Mühendisliği?

1881 yılında Frederick W. Taylor’ın başlattığı Endüstri Mühendisliği, insan ve makine arasındaki dengeyi sağlayarak verimliliği arttırmaya çalışan bir mühendislik dalı. Endüstri Mühendisleri, olaylara insan odaklı ve sistemsel yaklaşarak diğer mühendislerden farklı bir bakış açısına sahip oluyorlar. Öğrenimlerinde Endüstri Mühendisliği araçlarıyla beraber “little little into the middle” tarzında diğer mühendislik dersleri olduğu için çalışma alanlarında olmadıkları masa yok diyebiliriz.

Özetle, sanayi devriminden sonra ortaya çıkan Endüstri Mühendisliği için insanlar ve makineler arasında bir köprü oluşturarak verimliliği arttırmaya çalışan bir disiplin olarak verimliliğin efendisi olduğunu söyleyebiliriz.

Sonraki yazımda görüşmek üzere!

*Bu yazıyı Endüstri Mühendisliğine Giriş dersinde aldığım notlara dayanarak yazdım.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: