İlk İş Deneyimim

Buraya yazı yazmayalı neredeyse bir buçuk sene olmuş… Bu sürede o kadar çok yazmak istedim ki anlatamam ama sonuç olarak değişen bir şey yok tabii ki. Odağı çok dağıtmadan konuya geçiş yapalım mı? Bugünkü yazımın ana konusu aslında iş hayatına ilk girişimi kapsıyor. Nasıl sudan çıkmış balığa döndüğümün hikayesini anlatacağım.

               2021 yılının haziran ayında (tabii pandemi hala devam ediyor) bir sosyal sorumluluk projesine katıldım. Orada ilk rolüm içerik oluşturmaktı; sektörle ilgili araştırmalar yapıyordum ve hedef kitlemizin ilgisini çekebilecek blog yazıları oluşturuyordum. Yaklaşık 2 ay sonra yöneticime markalama üzerine bilgimin olduğunu ve bu konuda çalışmak istediğimi aklımdaki bir projeyle beraber bildirdim. İşi aldıktan sonra bir kurgu oluşturmaya başladım. Olay burada başlıyor; ben bu işi daha önceden zaten yapmıştım, yapabiliyordum. Bir süre sanki hiçbir şey bilmiyormuşum gibi hissettim, “Acaba bu kelime farklı bir anlama geliyor da ben mi bilmiyorum?” sorusunu neredeyse her kelime için kendime soruyordum. Size de oldu mu bu yaşadığım? Eminim olmuştur.

               Bir gün yine araştırma yaparken aklıma bir şey takıldı; ben neden tekrara düştüm? Sanki yaptığım araştırma bana bir şey katmıyormuş da yine de boş boş bir şeylere bakınıyormuşum gibi hissetmiştim. O zamanlarda İngilizcemi geliştirmek için bir konuşma programı kullanıyordum. Oradaki öğretmenimle bu konuyu konuşurken bana şunu söyledi; “Mert kimse zaten her şeyi bilmiyor, bazen duruma göre biliyormuş gibi davranıyor”. Tabii ki de tam olarak bu cümleyi kurmadı, bazı kelimeleri elemek/değiştirmek zorunda kaldım 🙂 Bu söz gözümün önündeymiş de ben göz ardı etmişim gibi bir şeydi, oldukça da etkiliydi açıkçası halen ara sıra kendime söylerim ama bu cümle bende başka bir ışık daha yaktı; ben bu araştırdıklarımı bilmiyor değildim, sadece yanlış yere bakıyordum. Bakmam gereken yer bu öğrendiklerimi nasıl uygulamam gerektiğiydi! Bu minik ipucunu kaptıktan sonra raporumu hazırlayıp yöneticime sunmam çok geç olmadı elbette. Sunumumdan sonra yöneticim bana şu soruyu sordu “Mert, iyi güzel de bunları nasıl uygulayacağız?”. Bu soruyu cevaplarken bütün bilgim geri gelmiş gibiydi, soruyu cevaplarken gerçekçi bir şekilde yaklaşıp nasıl yapacağımızı ve neler yapmamız gerektiğini anlattım.

               Sonuç olarak ben yaklaşık bir buçuk sene marka pazarlamasından sorumlu olarak aktif bir şekilde çalıştım. Bu süreçten öğrendiğim en önemli nokta ise bir yerden sonra artık öğrendiklerimi uygulamaya geçirmem gerektiğiydi. Adeta sudan çıkmış balığa döndüğümün hikayesi ise hoş bir anı olarak kaldı!

Sonraki yazılarımda görüşmek üzere!

Ps, artık yazılarımı İngilizce olarak yazmaya karar verdim 👀

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: